• امروز : دوشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 26 September - 2022
1

ضرورت احیای گفتمان مدیریت شهری

  • کد خبر : 2208
  • 23 آذر 1400 - 14:35
ضرورت احیای گفتمان مدیریت شهری

مدرس دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی و دانشجوی دکتری مدیریت هر دوره پس از انتخاب شدن اعضای شورا در انتخابات، شمارش معکوس ظهور و بروز کاندیداهای مختلف، متکثر و رنگارنگ از هر کوی و برزنی، به گوش می­رسد. اهمیت وجایگاه نهاد مردمی شوراها آن چنان است که علاوه بر تمرین دموکراسی در جامعه، […]

مدرس دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی و دانشجوی دکتری مدیریت

هر دوره پس از انتخاب شدن اعضای شورا در انتخابات، شمارش معکوس ظهور و بروز کاندیداهای مختلف، متکثر و رنگارنگ از هر کوی و برزنی، به گوش می­رسد. اهمیت وجایگاه نهاد مردمی شوراها آن چنان است که علاوه بر تمرین دموکراسی در جامعه، پازل قدرتمند و پر اهمیتی را در عرصه مدیریت و خدمات شهری داراست و از این رو مشارکت آگاهانه مردم در این انتخابات، تعیین کننده واساسی خواهد بود.

به عبارت دیگر با انتخاب یک شورای کارآمد، می توان به شهری خوب دست یافت که از نظر عمرانی، خدماتی، رفاهی-  تفریحی، فضای سبز، اماکن هنری و فرهنگی و… زبانزد و نمونه باشد. در انتخابات شوراها، تکثر کاندیداها خود نوعی فرصت برای اداره بهتر امور شهر است. مطرح شدن برنامه های کاندیداها در مدیریت شهری و تلاش برای تبلیغ آن دربین شهروندان فرصتی است که می­توان از آن به نفع شهر و شهرداری بهره گرفت.

هدف از این نوشته سعی در اجرا و احیاء گفتمانی است که یک طرف آن کاندیداها هستند و طرف دیگر آن کارشناسان و مردم. به باور ما با ایجاد چنین گفتمان در حوزه مدیریت شهری می توان به انتخاب بهترین ها دست یافت و شهر را از وضعیت نابسامان نجات داد. چنانچه در مطالب منتقدان و صاحب نظران به نسبت زیادی هم گفته شد، این مهم در اولویت خواهد بود تا شهروندان بتوانند با آگاهی و اطلاع رسانی مستند و صحیح و به دور از هیاهوی سیاسی و جناحی، یک انتخاب حرفه ای و درست در مقوله شوراها داشته باشند. اکنون بهتر آنست تا به اهمیت موضوع و بررسی برخی از موارد مطروحه موجود در حوزه شهرداری و شورای شهر اشاراتی مختصرشود.

* ارتقاء درآمدهای پایدار و کلان شهرداری و تعریف جدید از کدهای درآمدزای شهرداری، می تواند یکی از اولویت های اصلی شوراها باشد. از تعریف جدید کدهای درآمد زای شهرداری می توان گفت، متاسفانه مشکل همیشگی ما در عرصه مدیریت شهری، وضعیت نابسامان مالی شهرداری ها و درآمد آن است، چنانچه در آمار شهرداری های برخی از شهرها این گونه به نظر می رسد که برخی از شهرداری ها حتی قادر به سرپا نگه داشتن هزینه های ثابت شهرداری ها حتی هم نباشند وهمین نقیصه اساسی، شهرداری ها را در اجرای پروژه های عمرانی در شهر دچار مشکل می کند. چراکه اگر پول نباشد یا پروژه ای تعریف نمی شود یا اگر هم تعریف شد، خوب اجرا نمی گردد. با تاکید بر ایجاد فضای پر شور و نشاط در جامعه در ایام برگزاری انتخابات شوراها و ریاست جمهوری باید افزود، رسانه ها و مطبوعات نقش تعیین کننده ای درانتخابات اگاهانه مردم دارند. مردم اول باید بدانند وظایف قانونی و اختیارات واقعی شوراها چیست و بعد از آن با توجه به این اختیارات و وظایف، افراد مختلف را مرتبط با تخصص و مدرک تحصیلی و تجارب و سوابقشان، انتخاب نمایند. تا زمانی که یک نگرش واقع بینانه از اختیارات و وظایف شورای شهر نباشد، نباید انتظار داشت انتخابات آگاهانه باشد.

حال با اشاره به آراء قومیتی و قبیله ای در برخی مناطق استان ها در انتخابات، باید این طور بیان داشت که شهروندان تمامی مناطق اعم از بافت اصلی شهر، شهرک ها و حاشیه نشین ها بایستی یک جامع نگری در انتخابشان نسبت به حل معضلات تمامی مناطق شهر داشته باشند و اینگونه نباشد که شورای شهر به مناطقی بسیار اهمیت بدهد و به سایر مناطق توجه اندکی کند. در واقع تعیین کردن اولویت های عمرانی، خدماتی، رفاهی و تفریحی، کارکرد اصلی شورای شهر است و بایستی این تعیین اولویت ها بر اساس مطالعه، نیاز سنجی، امکان سنجی و مشارکت مدنی شهروندان انجام شود. با تاکید بر لزوم راه اندازی شورایاری محلات در سطح شهر، باید بیان کرد، شورایاری ها نمایندگان محلات و مناطق مختلف شهر هستند و می توانند اولویت ها و نیاز های اساسی محلات خود را به اعضای شورا انتقال دهند تا در برنامه ریزی و بودجه بندی لحاظ گردد. شورایاری ها حلقه واسط بین مردم و نهاد شورای شهر و شهرداری اند و در جهت دهی تصمیم مدیران شهری، نقش قابل توجهی دارند و باید از این پتانسیل در بهبود مدیریت شهری استفاده نمود.

** بر کسی پوشیده نیست هر انتخاباتی در کشور ما اهمیت خاص خود را دارد در این میان انتخابات شورای شهر به لحاظ ارتباط با توسعه ی شهری و تاثیر مستقیم آن در زندگی مردم و شهروندان اهمیت ویژه ای پیدا می کند و حضور آگاهانه بدون نگاه قومی قبیله ای به این انتخابات می تواند هم در جایگاه شورای منتخب تاثیر بگذارد و هم روند پیشرفت امور را بدنبال داشته باشد. همچنین انتخاب افراد مسئول و متخصص به عنوان شهروندان فعال و پویا فارغ از جناح بندی های موجود بر این تاثیر گذاری خواهد افزود به گونه ای که افراد منتخب خواهند توانست در حوزه ی حقوق شهروندان فعال تر باشند. پیرو منویات رهبر معظم انقلاب باید این گونه عنوان کرد، جایگاه شوراها این است که نظارت کنند، رابط و پیگیر دغدغه های مردم و مسئولین باشند، به درد مردم برسند، زبان مردم باشند و چشم مسئولان.

باید افزود، خیلی از شهرهای کشور به برکت شورای شهر خوب به دستاوردهای خوبی هم رسیده اند ضمن اینکه بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اداره امور کشور باید به اتکای آرای عمومی انجام شود، همانطور که قانون اساسی مقرر نموده است مداخله سیستم در حکومت از طریق ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان، و شوراهای کشور تحقق می یابد. در خصوص ویژگی های یک عضو شورای شهر باید گفت:

– اول اینکه دانش و اطلاعاتش به روز باشد یا به عبارتی اندیشه های نو و ایده های جدید داشته باشند.
– دوم اینکه اداره شهر را بر اساس نیازهای مردم تنظیم کنند و برنامه مدونی برای هدایت مدیریت شهری و زیر ساخت های آن داشته باشد.

– سوم اهل عمل باشد و از شعارگرایی پرهیز کنند، شهامت و شجاعت لازم جهت اجرای طرح ها و برنامه های خود داشته باشند.

– چهارم بدنبال ایجاد وحدت، همدلی و وفاق شهروندان باشد.

– پنجم آشنا به حقوق شهروندی بوده واصول دموکراسی و آزادی بیان را محترم شمرد و ازحقوق زنان وکودکان دفاع­کند.

– ششم از فن بیان و ارتباط موثر برخوردار باشد تا بتوانند از حقوق مردم دفاع نماید و در اخر اینکه خداجو و خدامحور باشد و از مقدسات دینی و احساسات مذهبی مردم به نفع گروه یا جناح سیاسی خود بهره برداری نکند.

ضمن اینکه باید به افراد خوش فکر و صاحب صلاحیت جناح های مقابل هم میدان داده شود و از انحصار طلبی صرف جدا پرهیز گردد. مکانیزم و روشی که منجربه پیروزی شود فقط و فقط وحدت و یکپارچگی است و لاغیر. چرا که تشتت آرا و خود را دیدن قطعا منجر به شکست می شود. پیرو مطالب خودم باید اشاره داشته باشم به این که ساختار عمرانی شهر، عدم وجود پروژه های عمرانی بزرگ، وضعیت بد شهر از نظر فضای سبز و مبلمان شهری، وضعیت نامناسب فضاهای فرهنگی مانند نبود یک سالن اختصاصی نمایش، اتمام پروژه های نیمه تمام و فعال کردن شوراهای محلی و منطقه ای و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری و پرهیز از روزمرگی و ارائه یک دیدگاه راهبردی می تواند اولویتهای یک شورای موفق باشد

لینک کوتاه : http://amolsalam.ir/?p=2208

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.