• امروز : چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 5 October - 2022
0

اتیسم، بیماری با نگاه تجاری برخی سودجویان/ کودکان معصومی که نیاز به حمایت دارند

  • کد خبر : 1683
  • 19 فروردین 1400 - 20:48
اتیسم، بیماری با نگاه تجاری برخی سودجویان/ کودکان معصومی که نیاز به حمایت دارند
مبتلایان اتیسمی با نگاهی بر حمایت جهت پذیرش در جامعه این روزها به نگاهی تجاری برخی سودجویان درآمد.

به گزارش خبرنگار آمل سلام، دوم آوریل به نام روز جهانی اتیسم است که شاید بسیاری از خانواده های مازندرانی آن را نشناسند تا چنین روزی را به خاطر بسپارند.
فرزندانی به اتیسم مبتلا می شوند که ممکن است به ظاهر مانند سایر کودکان در سیر رشد نوزادی، کودکی و نوجوانی قرار بگیرند اما به لحاظ عقلی به شکلی متفاوت دیده شوند.
و این شناخت کودکان اتیسمی زمانی اتفاق می‌افتد که شاید برای آن فرزند دیر شده باشد.
مبتلایی که سال‌ها در دسته اختلالات روانی و عصبی قرار می‌گرفت این سال‌ها به عنوان یک نوع ابتلاء مستقل جای گرفته که هنوز نام مشخصی بر آن انتخاب نشده است.
اختلال عصبی که مغز انسان را در بر می‌گیرد تا در سه سطح ۱، ۲ و ۳ تعریف شده با تمام اعضای جسمی، حرکتی و ذهنی ارتباط جدی دارد به طوری که در سطح یک این فرد دکتر یا مهندس، در سطح دو به سمت یک شیوه زندگی کردن و در سطح سه با ضریب هوشی بسیار کم شناسایی شده اند.
اما مهم‌ترین اصل بر پذیرفته شدن این افراد در اجتماع است که بعد از شناخت والدین از نوع رفتاری، گفتاری و مهارت های اجتماعی آنها، برخی آن را می پذیرند و برخی دیگر از وجودشان خجالت می کشند و این نیاز است تا از بیماری اوتیسم تعریف جامعی بین خانواده ها شود و مهمتر از آن این کودکان حمایت شوند و به عنوان یک عضوی از جامعه پذیرفته و در مراکزی که برای حمایت و آموزش آنها با تحت پوشش سازمان بهزبستی در سراسر کشور راه‌اندازی شده معرفی و از مزایای این مراکز بهره‌مند شوند.
سازمانی که دارای جامعه هدف است و با مساعدت خیرین و دلسوزان مددجویان تحت پوشش امکاناتی را برای این کودکان در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهند؛ اگرچه این روزها متاسفانه برخی سودجویان با راه‌اندازی مراکز و با تبلیغاتی مبنی بر داشتن امکانات پیشرفته به عنوان یک مرکز تجاری ورود پیدا کردند و برخی ها خانواده ها را با پرداخت هزینه‌های بالا به این مراکز سوق می دهند که متاسفانه خروجی آنچنانی برای آموزش کودکانشان به دست نمی‌آورند.

نیاز حمایت از مبتلایان اتیسمی جهت پذیرش در جامعه

برای شناخت اتیسم و آشنایی بیشتر خانواده ها با این بیماری آزاده طالبی دکتری کودکان استثنایی و مدیر مرکز توانبخشی اتیسم در شهرهای مرکزی مازندران(آمل) در نشست خبری با اشاره به شناسایی نوزادی سه ماه مبتلا به اتیسم از سوی مادر بیان کرد: شناسایی این بیماری بیشتر به تشخیص خانواده ها صورت می گیرد و با نوع ارتباط کلامی، رفتاری و اجتماعی والدین متوجه اختلال های فرزند خود می شوند.
وی با بیان اینکه اوتیسم تعاریف زیادی آمده اما کار آموزشی کامل برای یک کودک را مطرح نمی‌کند، افزود: خانواده ها برای درمان کودکان واقعاً درمانده اند و به همین دلیل دقیقا شناختی از چگونگی برخوردشان با فرزندان مبتلا به اتیسم ندارند.
طالبی یکی از نکته مهم مبتلایان اتیسم را جامعه پذیری آنها عنوان کرد و گفت: متاسفانه این سال ها اتیسم به نوعی تجاری شده و آموزش‌های تخصصی از سوی راه‌اندازی مراکزی صورت می‌گیرد که برای این خانواده ها هزینه‌بر است در حالی که مراکز رایگان برای آموزش چنین کودکانی در سراسر ایران و مازندران وجود دارد.
مدیر مرکز توانبخشی اتیسم با اشاره به اینکه خانواده ها در این مراکز از مشاوره رایگان با تحت پوشش بهزیستی برخوردار می شوند، به تعریف از اتیسم یادآور شد: اتیسم یک اختلال رشدی است که در بدو تولد کودک کاملاً سالم نشان داده می شود اما بعد از چند ماه با توجه به سیر تحول رشدی چون تولید صدا و لبخند در وی مشاهده نشده و اجتماعی ندارد و یک حرکت سرد یا با اصطلاح در حالت مانده نشان داده می شود که مرحله دیگر بیان کلمات، مهارت‌های اجتماعی و رفتاری به طور کامل دیده نمی شود که همان نشانه اتیسم است.
وی ادامه داد: این کودکان با ۷۰ درصد رفتار بیش فعالی دارای انرژی زیاد و خواب کم هستند که سطح آن در بهداشت جهانی به سه سطح یک، دو و سه تعریف شده است.
طالبی با تاکید بر اینکه حمایت‌های نهادهای مختلف جهت آموزش های کودکان اتیسم نیاز است، اظهار داشت: بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند تامین هزینه کند و لازم است خیرین برای کمک به این کودکان ورود یابند.
وی از اجرای طرح غربالگری از سوی مرکز جهت شناسایی این کودکان خبر داد و گفت: علت شیوع این بیماری هنوز دقیقا مشخص نشده است و هم اکنون از ۴۸ تولد یک بیمار اوتیسم شناسایی می‌شود که البته این مبتلایان در کشورهای پیشرفته و صنعتی بیشتر گزارش شده و آلودگی محیطی نیز می‌تواند تاثیرگذار بر افزایش بیماری باشد.
کارشناس کودکان استثنایی با بیان اینکه در این مراکز از مددجویان دو تا ۱۷ سال نگهداری می‌شود و بعد از آن به مراکز حرفه‌آموزی معرفی می‌شوند، عنوان کرد: در استان و حتی کشور جهت معرفی این بیماران به مراکز تولیدی دچار کمبود هستیم آن هم به دلیل اعتبار کم و عدم ورود بخش خصوصی در این بخش که نیاز است تا مورد توجه قرار گیرد.

شناسایی ۸۶ اتیسمی در آمل

رئیس اداره بهزیستی آمل نیز در این نشست با بیان اینکه دوم آوریل بنام روز جهانی آگاه سازی اتیسم با شعار فراگیری در محیط کار؛ چالش ها و فرصت های برابر در جهانی پسا همه گیر نامگذاری شده است، بیان کرد: اتیسم یک اختلال رشدی عصبی است که بیشترین نمود آن در مهارت های ارتباطی و تعاملات اجتماعی، مشهود بوده است.
کبری اسفندیاریان افزود: از یک طرف آینده زندگی کودکان دارای اختلال طیف اتیسم در گرو تشخیص و مداخله بهنگام و از طرف دیگر برخورداری از حقوق شهروندی برای این کودکان و نوجوانان و خانواده هایشان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که هر دوی اینها جزو در زیر چتر آگاه سازی و حساس سازی جامعه نسبت به این اختلال، ممکن نمی شود.
وی با اشاره به اینکه همه باید آگاه شوند که اختلال طیف اتیسم با نقص در مهارت های ارتباطی و تعامل اجتماعی خود را نشان می دهد، گفت: نقصی که باعث می شود این افراد دنیا را به گونه ای متفاوت ادراک کنند و به گونه ای متفاوت رفتار کنند.
اسفندیاریان با اعلام اینکه هم اکنون ۸۶ نفر مبتلا به اتیسم تحت پوشش بهزیستی این شهرستان هستند، عنوان کرد: این شهرستان با یک مرکز روزانه توانبخشی طیف اتیسم با کادری مجرب شامل بخش های مختلف روانشناسی، کار درمانی، گفتار درمانی و … فعال ۵۰ کودک و نوجوان دو تا ۱۴ سال را تحت پوشش خدمات آموزشی و توانبخشی قرار دارند.
رئیس بهزیستی آمل با بیان اینکه فرد مبتلا به اتیسم با تشخیص کمیسیون معلولیت تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته و جهت آموزش و درمان به مراجع توانبخشی معرفی می شوند، گفت: اگر اتیسم در سنین اولیه دو تا پنج سالگی تشخیص داده شود و مداخلات به هنگام و آموزش و توانبخشی به موقع برای او انجام شود قطعا عوارض کمتری در آینده خواهد داشت و با مشکلات کمتری در بزرگسالی روبه رو می شود به همین منظور برنامه غربالگری اتیسم توسط مراکز تحت نظارت بهزیستی جهت تشخیص به موقع به صورت دائم به اجرا در می آید.

گزارش از کبریا مقدس

لینک کوتاه : https://amolsalam.ir/?p=1683

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.